Blog

Güneş Paneli Nedir? Güneş Paneli Ne işe Yarar?

Güneş Paneli Nedir? Güneş Paneli Ne işe Yarar?

Gelişen teknolojiyle hayatımıza birçok yenilik giriyor. Bu yenilikler kimi zaman hayatımızı kolaylaştırırken kimi zaman büyük bir tüketim sirkülasyonunun içine girmemize neden oluyor. İhtiyaçlar bitmiyor, hep daha iyisi için çalışıyoruz. Daha iyiyi kovalarken, tüketim konusunda da önlenemez bir yükseliş yaşıyoruz haliyle. Doğa, bize tüm nimetlerini sermek üzere hazırken bilinçsiz tüketimlerle tabiatı bile şaşırtabiliyoruz. Öyle ki, bugün “tükenmez, sonsuz” diye tabir edebileceğimiz pek çok doğal kaynak bile tükenme riskiyle karşı karşıya kalabiliyor. İşte bu tüketim hızında tüm rotamızı yenilenebilir enerji kaynaklarına olan eğimimiz artıyor. Bugün, yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde tüketim hızımızı düşürmeye gayret ediyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları dediğimizde şüphesiz ilk aklımıza gelen güneş. Sonsuz enerji kaynağı ile dünyamızı ısıtan güneş artık teknolojinin de ilerlemesiyle hayatımızı daha da kolaylaştırıyor. Güneşin verdiği ısı ve ışığı elektrik enerjisine çeviren güneş panelleri ev ve iş yerlerinde kullanılıyor günümüzde. Güneş panelleri sayesinde yapay enerji kaynaklarına göre çok daha büyük avantajlar elde ediliyor. Peki, güneş paneli nedir?

Güneş paneli nedir?

Güneş paneli ne demek kısaca tanımlayalım. Güneş paneli güneş enerjisini elektrik enerjisini dönüştüren sisteme verilen isimdir. Güneş panellerinin üzerinde bulunan güneş hücrelerinde, güneş ışınları aracılığı ile bir doğru akım oluşur. Elde edilen güneş enerjisi ile elektrik akımı oluşur ve böylece buzdolabı, televizyon, şarj aleti gibi elektronik cihazları çalıştırabilirsiniz. Güneş panellerinin dayanıklı bir yapısı vardır. Bir kurulum, uzun süre kullanılabilir. Özellikle çevre dostu olması bakımından önemlidir. Özellikle güneşli günlerde verimi daha fazladır. Güneş panelleri sayesinde enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda çevreye de katkı sağlamış olursunuz. Şunu unutmamak gerekir ki aşırı tüketimin en büyük zararlarından biri çevreye verdiği hasardır. Güneş panelleri sayesinde hem cebinizi hem çevreyi koruyabilirsiniz.

Güneş panellerinin faydaları nelerdir?

Güneş paneli pek çok fayda sağlar. Bunlardan ilki şüphesiz cep dostu olmasıdır. Güneş paneli fiyatları ilk kurulumda biraz maliyetli olsa da uzun vadede kar elde etmenizi sağlayacaktır. Elektrik enerjisinin olmadığı tarımsal alanlarda sulama yapılabilmesi için gereken elektrik enerjisinin sağlanmasında büyük kolaylık sağlar. Güneş paneli şehir dışı alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Elektrik bağlantısının uzak olduğu kırsal alanlarda oldukça işe yarayan bir uygulamadır. Kurulumu kolaydır ve bakım gerektirmez. Yani bir kere kurulum maliyeti vardır devamında bakım maliyeti yoktur. Evlerin çatılarına, teraslarına ya da balkonlarına kolaylıkla monte edilebilir. Eğimli bir yapısı vardır bu sayede güneş ışınlarının çok daha iyi alınmasını sağlar. Bu eğimli yapı sayesinde kış mevsiminde üzerinde kar ya da yağmur sularının birikmesi de engellenmiş olur. Güneş paneli elektrik üretimini sağlarken sessiz çalışır. Çevreye rahatsızlık vermez. Bu rahatsızlık vermeme durumu yalnızca ses için değil aynı zamanda zehirli gazların salınımı için de geçerlidir. Karbon monoksit, kükürt ya da duman yaymadığı için çevreye zarar vermez. Bugün en büyük problemlerimizden biri olan radyasyon bakımından da güvenle kullanılabilir çünkü herhangi bir radyasyon yayılımı söz konusu değildir. Radyasyon, son yılların en endişe verici konularından biridir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve canlılar için ciddi bir tehdit oluşturan radyasyon hakkında detaylı bilgiyi kaleme aldığımız yazımızı okumak için TIKLAYIN.

https://www.incitas.com.tr/bilgi-merkezi/blog/radyasyon-nedir

Güneş panellerinin kullanım alanları nelerdir?

Güneş panelinin pek çok kullanım alanı vardır. Özellikle elektrik şebekesinin yüksek olmadığı hatta bulunmadığı şehir dışındaki kırsal alanlarda sıkça kullanılır. Güneş panelleri genellikle tarımsal araziler için tercih edilir. Arazinin sulanması için elektriğe ihtiyaç vardır ancak uzak mesafeli yerlerde elektriğin ulaşması zor olabilir. Bu noktada güneş panelleri devreye girer ve gereken enerjinin oluşmasını sağlar. Açık arazi üzerinde düz bir şekilde kurulumu yapılan güneş panellerinin üzerine dik açıyla güneş ışınlarının gelmesi sağlanır böylece güneşten en fazla verim elde edilmiş olur. Hava ve orman gözlem alanlarında da güneş panelleri kullanılır. Yanı sıra deniz fenerlerinde, dağ evlerinde, bina dışı aydınlatmalarda da güneş paneli kullanımı yaygındır. Güneş paneli sadece işletmelerde değil evlerde de kullanılır. Yazlık evlerde sıkça kullanımı söz konusudur. Balkon ve bahçelerde de güneş enerjisinden yararlanılır. Güneş paneli montajı da oldukça kolaydır. Her türlü alana rahatlıkla monte edilir. Binalarda güneş paneli montajı yapıldığında, panelin eğimli olmasına dikkat edilir. Bu sayede kış mevsiminde yağmur suyu ya da kar gibi dış etkenler güneş paneline zarar vermez.